WhatsApp
Yükleniyor...

Hazır Site Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog Hazır Site Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
02 Kasım 2023, 10:58 0 Yorum 196 Okuma

Hazır site hazır web sitesi yazılımları olan, CMS (Concent Management System) temalarını veya scriptlerini alırken mutlaka dikkate almanız gereken unsurlar vardır. Hazır site yazılımları olan tema veya script alırken bu unsurlara dikkat etmediğiniz takdirde websiteniz ile ilgili, ileriki zamanlarda yazılımsal ve yasal sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hazır Site Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

1-Tema veya Script lisanslı olmalıdır

2-Kodlandığı yazılım dilinin son versiyonunda olmalıdır

3-Mobil ve Seo uyumlu olmalıdır

4-Ve diğer unsurlar

Gelin şimdi unsurları detaylı olarak inceleyelim ve hazır site satın alırken bilinçli bir site sahibi olma yolunda ilk adımı atalım.

1-Tema veya Script lisanslı olmalıdır:

Temanın veya Scriptin lisanslı olması, yasal, legal yollarla satın alınmasıdır. hazır site yazılımını yasal olarak yetkili şirketten veya sitesinden satın almalısınız. Örneğin; themeforest.net adresinde yazılımlarını satışa sunan yazılım firmaları veya geliştiriciler, yazılımlarının sadece bu platformda satılabileceğini ve satışta yetkili firmanın Themeforest olduğunu kabul ederler. Themeforest'te bulunan web yazılımlarını yetkili olmadıkları halde, GPL lisansı ile satan çok sayıda site bulunmaktadır. GPL (General Public Licence) lisansıyla satılan bu yazılımların, yazılım firmasına veya geliştiricisine telif ücreti ödenmediği için etik olarak uygun değildir. Lisanssız tema ve scriptler genelde virüslü olabiliyor ve ileride websitelerinde pek çok sorunlar ortaya çıkabiliyor.

2-Kodlandığı yazılım dilinin son versiyonunda olmalıdır:

Scriptin veya Temanın güncel yani hangi yazılım dilinde kodlanmışsa o yazılım dilinin son versiyonunda olmasına, Hazır site yazılımı satın alırken dikkat ediniz. Web yazılım dilleri olan PHP, Asp, Html yazılım dilleri sürekli gelişmekte ve bunların da versiyonları vardır. Örneğin artık html web yazılım dilinin son versiyonu olan html 5 kullanılmaktadır. Html yazılım dilinin eski komutları kullanılmamaktadır.

3-Mobil ve Seo uyumlu olmalıdır:

İnternet site yazılımı satın alırken dikkat etmemiz gereken diğer unsur, temanın veya scriptin mobil ve seo uyumlu olmasıdır. Mobil uyumlu olması, telefonlarda ve tabletlerde de mobil versiyonun olması özelliğidir. Seo uyumlu olması ise temanın veya scriptin mobil uyumlu olması, kod yapısı ve pagespeed sonuçlarıyla arama motoru dostu olmasıdır. Temanın veya scriptin performans ve hız sonuçlarını Google PageSpeed Insights ve Gtmetrix web sitelerinden test edebilirsiniz.

4-Ve diğer unsurlar:

Website teması veya scripti satın alırken dikkat edeceğiniz diğer unsurlar ise son trendlere göre hazır sitede bulunan özelliklere sahip olması (Örneğin; whatsapp, sosyal medya paylaşım butonları) ve kuracağınız siteden beklentilerinizi karşılamasıdır. (Örneğin; emlak ofisi sitesi kuracaksanız, emlak sitesinde olması gereken özelliklere sahip olmalıdır)

Siz de, kendiniz ya da işletmeniz için site açmayı düşünüyorsanız; hazır site, hazır site, e ticaret, hazır firma sitesi, e ticaret siteleri, e ticaret sitesi fiyatları, profesyonel hazır sitesi için  iletişim sayfamızdan bize başvurabilirsiniz. Sizin için, kusursuz websitesini tasarlayacağımızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca seo hizmetlerimiz ile de seo çalışması yaptırmanız, web siteniz için olumlu sonuç verecektir.

 

Okuyucu Yorumları

0 Yorum